W czwartek piłkarze Radomiaka wzięli udział w szkoleniu z przepisów gry w piłkę nożną. Zieloni zapoznali się ze zmianami w przepisach, które wchodzą w życie wraz z nowym sezonem.
Szkolenie przeprowadził arbiter z Kielc, Marcin Szrek. Spotkanie sędziów z zawodnikami oraz sztabem szkoleniowym przed startem nowych rozgrywek jest jednym z wymogów licencyjnych. W tym roku ma ono podwójną wartość, bowiem od sezonu 2016/2017 w przepisach gry doszło do wielu zmian. Były one stosowane już podczas mistrzostw Europy we Francji, to było takie poletko doświadczalne. Teraz do nowych reguł będą się stosować polscy ligowcy. Zmian jest naprawdę dużo, najwięcej od kilkudziesięciu lat.
Podczas godzinnego szkolenia piłkarze zapoznali się z nowymi przepisami i ich interpretacją. Najważniejsze zmiany zostały omówione w oparciu o klipy wideo.
Najważniejsza z nich to zniesienie podwójnego karania drużyny broniącej w sytuacji gdy napastnik zostaje sfaulowany w czystej sytuacji w polu karnym przez ostatniego obrońcę lub bramkarza. Wcześniej sędziowie dyktowali za to rzut karny i pokazywali defensorowi czerwoną kartkę. Od teraz - oprócz "jedenastki" - karą będzie jedynie żółta kartka. Jest jednak jeden warunek - faul musi nastąpić podczas walki o piłkę, gdy zespół broniący ma realną szansę na jej odzyskanie. W przypadku ciągnięcia za koszulkę lub odpychania bez piłki zawodnik mimo wszystko zostanie usunięty z boiska. Nowy przepis ma zatem na celu wyeliminowanie sytuacji, w której zespół broniący w jednej sytuacji jest dotkliwie karany podwójnie za jeden faul - czerwoną kartką i rzutem karnym.
Inaczej ma się sprawa faulu na napastniku będącym w czystej sytuacji przed polem karnym. Jeżeli zostanie on sfaulowany poza "szesnastką" przez ostatniego obrońcę lub bramkarza, ten obejrzy czerwoną kartkę.
Kolejna, bardzo ważna zmiana dotyczy egzekwowania rzutów karnych. Za wykonywanie zwodów podczas nabiegu i samego uderzenia w celu zmylenia bramkarza zawodnik otrzyma żółtą kartkę. Arbiter anuluje w takim przypadku rzut karny i nakaże drużynie przeciwnej wznowić grę od rzutu wolnego. Jeśli bramkarz podczas wykonywania rzutu karnego opuści linię bramkową zobaczy żółtą kartkę.
Sędziowie będą mieli również możliwość karania za każdy ostry wślizg, nawet jeśli nie dojdzie do kontaktu między zawodnikami.
Ważna zmianą jest także zmiana dotycząca opatrywania przez sztab medyczny piłkarza, który został sfaulowany, a przeciwnik za to przewinienie obejrzał żółtą lub czerwoną kartkę. Do tej pory faulowany zawodnik musiał w takiej sytuacji zejść z boiska. Teraz nie będzie musiał go opuszczać - pod warunkiem, że sztab medyczny zdążą go opatrzyć w ciągu 20-25 sekund od momentu, w którym arbiter podniesie kartkę i pokaże ją przeciwnikowi.
Kolejną zmianą, na jaką warto zwrócić uwagę jest to, że rozpoczęcie gry ze środka boiska może odbywać się poprzez podanie piłki w dowolnym kierunku. Do tej pory musiała ona zostać zagrana do przodu i przekroczyć linię środkową boiska.
Sędziowie będą także egzekwowali szereg przepisów o mniejszym znaczeniu dla przebiegu gry, takich jak kolor taśm usztywniających na nogach zawodników, kolor skarpet, kolor koszulek z długim rękawem, które ci wkładają pod koszulki meczowe, czy kolor tzw. spodenek mięśniowych. Te będą musiały być w tym samym co główny kolor strojów meczowych.